Knihovní systém Koha

03.05.2021


Od 21.4.2021 obecní knihovna v Záměli začala používat Knihovní systém Koha. Příjde li čtenář do knihovny bude novou přihláškou zaveden do tohoto systému. Bude si moct určit přihlašovací jméno a heslo. Může si elektronicky provést rezervaci knih z pohodlí domova a pak v knihovně vyzvednout. Je tedy zaručena okamžitá dostupnost a rychlá odezva katalogu pro všechny čtenáře ať už se připojí odkudkoliv.

 

Koha je plnohodnotný systém pro správu knihovny. Vznik tohoto systému se datuje do roku 2000, kdy jej začalo vytvářet novozélandské sdružení knihoven Horowhenua Library Trust. Tento software je od samého začátku koncipován jako otevřený (open-source). Odtud také pochází jeho název Koha. Je to původem maorské slovo a znamená dar, dar knihovnické komunitě. Výhoda tohoto přístupu je předem jasná - knihovna nic neplatí za software samotný, ale pouze za služby související s jeho zprovozněním a údržbou.

Díky škálovatelnosti jej lze použít pro libovolnou knihovnu od malých obecních knihoven až po velké vědecké knihovny čítající stovky tisíc svazků. Vývoj systému probíhá celosvětově a je sponzorován knihovnami všech velikostí, dobrovolníky a spolupracujícími komerčními společnostmi.

Neopomenutelnou výhodou otevřenosti knihovního systému Koha je také fakt, že se knihovna může sama účastnit jeho dalšího vývoje dle svých možností například tím, že bude pomáhat vylepšovat českou lokalizaci nebo se podílet na testování a hlášení chyb. Může se tak stát dalším aktivním členem české knihovnické Koha komunity.